A közösségi média révén egyre több pályakezdő keres meg állás, illetve álláskeresési tanács kapcsán, így felmerült bennem az ötlet, hogy írok egy összefoglalót arról, mire érdemes odafigyelni, milyen buktatók és milyen lehetőségek vannak.
Mindenekelőtt azt a célt kell megfogalmaznod, mivel szeretnél foglalkozni. Ha nincs konkrét elképzelésed, gondold végig bizonyos szempontok alapján, milyen munkakör lehet testhezálló számodra. Ilyen kérdésekre gondolok:Kommunikatív vagy? Inkább irodában szeretnél ülni, vagy örökmozgó típus vagy? Egyedül vagy csoportban dolgoznál szívesebben? Hogy viseled a stresszt, megterhelést? Irányításra vágysz, avagy azt szeretnéd, kapjál autonómiát munkádhoz? Ezek átgondolása segít megtalálni a választ, mit (ne) válassz. Pl. kerüld az ügyfélszolgálati munkakört, ha nem szeretsz beszélni és nem viseled jól a konfrontációt (az ügyfelek jó része panasz miatt szokott telefonálni).
Amint körvonalazódott, milyen munkakör lenne a testhezálló, készítsd el
önéletrajzodat (
CV-det). Az amerikai típus az elfogadottabb, javaslom, hogy ilyet készíts (számos letölhető sablon/önéletrajz minta létezik az interneten).
Ami szerepeljen a szakmai anyagodban:
- személyes adatok (név, születési dátum, elérhetőségek /e-mail cím és telefonszám/, lakcím),
- végzettségek, képzettségek (képzést nyújtó iskola és az elvégzett szak feltűntetése, kezdés és végzés ideje vagy csak a képzettség megszerzésének dátuma),
- szakmai gyakorlatok, nyári- és önkéntes munkák (ha esetleg van-volt munkaviszony, temészetesen az is),
- egyéb képzettségek (nyelvtudás, számítógépes ismeret, jogosítvány),
- személyes jellemzők, érdeklődési kör.
A frissen végzettek az esetek nagy részében munkatapasztalatot még nem tudnak maguk mögött, így ki kell domborítani a diákmunkákat, önkéntes munkákat, illetve a szakmai gyakorlatot. Ha hobbyból szoktál olyan tevékenységet végezni, ami illeszkedik az elképzelt állásokhoz, ajánlatos feltűntetni. Legyen az cikkírás, programozás, nyelvtanulás, ruha/táska tervezés és elkészítés, stb.
Javaslom, hogy az önéletrajzod legyen fényképpel ellátva. Jó látni egy mosolygós arcot a CV-ben :-) Szerencsés olyan képet választani, ami egy önéletrajzhoz illik (arckifejezés mellett ajánlatos arra is figyelni, hogy a fotó készültekor milyen ruhát viseltél, s hol készült a fotó.)
Ha elkészült az életrajz, legalább pár ismerőssel-családtaggal nézesd meg – ez helyesírás szempontjából is fontos. Ha ezekkel végeztél,
kezdődhet az álláskeresés! Erről bővebben egy következő bejegyzésben olvashatsz. :-)